Jubileusz 30-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej

Jubileusz 30-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej

Dokładnie 30 lat temu 3 października 1994 r. rozpoczął swoją działalność nasz Warsztat Terapii Zajęciowej. Jesteśmy jednym z pierwszych warsztatów jakie powstały w Polsce.

 

Celem WTZ-ów jest aktywna rehabilitacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością najbardziej narażonych na wykluczenie społeczne.                   .

Dlatego głównym naszym zadaniem   jest  nauka podstawowych umiejętności, które  pozwalają osobom z niepełnosprawnościami lepiej przystosować się do życia.

 

Jubileusz jest najlepszym momentem na podsumowania .

Nasz Warsztat zaczął funkcjonować -kiedy nie wiadomo było co to jest, na czym ma polegać rehabilitacja. Nie mieliśmy prawie żadnych wzorców- zaczynaliśmy pionierskie zadanie, pełni obaw co z tego będzie. Później byliśmy narażeni na ciągłą  krytykę ,że nie spełniamy wymagań , że nasi podopieczni nie podejmują pracy.

I okazuje się ,że przez 30 lat działamy.

W Polsce jest obecnie 730 WTZ-ów, w których wsparcie otrzymuje ponad 28 tys. dorosłych osób z niepełnosprawnością, głównie intelektualną. Pracowników warsztatów jest ponad 10 tys.

 

Nasz Warsztat Terapii Zajęciowej ma wiele   osiągnięć na swoim koncie- w sporcie, sztukach plastycznych i różnych formach artystycznych. Byliśmy na wycieczkach w wielu miejscach Polski i za granicą . Bierzemy udział w spotkaniach, zabawach integracyjnych  .

Przez 30 lat przez naszą placówkę przewinęło się wielu uczestników -135 osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy podjęli pracę i usamodzielnili się . To ogromny sukces dla nas ,a przede wszystkim dla nich.

Należy również podkreślić znaczenie pracy terapeutów i innych pracowników warsztatów terapii, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami mogą uczyć się wielu umiejętności i nawet osiągać sukcesy. Bez nich, bez ich oddania i niejednokrotnie ciężkiej pracy nie byłoby możliwe funkcjonowanie takich placówek jak wtz-y  .

 

W specjalnie wydanym na 30-lecie folderze –przedstawiamy w wielkim skrócie nasze osiągnięcia i codzienne życie.

Folder i przygotowania do naszego wydarzenia zostały dofinansowane ze środków budżetu Miasta Łodzi w ramach konkursu ofert Oddziału Ds.  Osób z Niepełnosprawnościami.

Dzięki temu przygotowaliśmy dekorację sali i mogliśmy zamówić catering na dzisiejsze spotkanie. Bardzo dziękujemy.

 

Dzisiejsze spotkanie to  przede wszystkim okazja do zaprezentowania twórczości artystycznej osób z niepełnosprawnościami oraz podziękowanie osobom i instytucjom,które wspierają nas duchowo i finansowo.

Dziękujemy przede wszystkim Pfron-owi za 30 lat finansowania- a głównie Dyrektorowi Łódzkiego Oddziału PFRON P. Władysławowi Skwarce za wieloletnią współpracę i za to, że zawsze mogliśmy na Pana liczyć.

 

Dziękujemy Pani Prezydent Miasta Łodzi P. Hannie Zdanowskiej i Działowi Dysponowania Mieniem  Urzędu Miasta Łodzi  oraz Panu Dyrektorowi MOPS P. Piotrowi Kowalskiemu za pomoc w uzyskaniu lokalu, w którym teraz funkcjonujemy.

 

Dziękujemy MOPS-owi za długoletnią współpracę, a szczególnie P. Joannie Mroczek i P. Barbarze Polasińskiej.

 

Dziękujemy Regionalnemu Centrum Polityki Społecznej – P. Monice Krajewskiej, Pani Beacie Hodoń i P. Justynie Popielaty za długoletnią współpracę

 

Dziękujemy Firmie Profit Development , Prezesowi Panu Piotrowi Adamkowi za sfinansowanie remontu naszej placówki.

I oczywiście za spełnianie naszych marzeń ! Dzięki Firmie Profit Development byliśmy na wspaniałych wycieczkach zagranicznych.

 

Dziękujemy Firmie DELL za stałe wsparcie naszej działalności – i podczas remontu i podczas kiermaszy naszych prac. Od wielu lat mamy możliwość sprzedawania naszych wyrobów na terenie firmy – nawet podczas pandemii.

 

Dziękujemy Firmie Dartex za wsparcie w trudnych czasach ,oraz za możliwość prowadzenia praktyk zawodowych na terenie szwalni.

 

Dziękujemy Spółdzielni Elektrotechnicznej „Pokój” szczególnie Prezesowi Panu Grzegorzowi Osiniakowi za umożliwienie stałej współpracy w ramach praktyk zawodowych naszych uczestników.

 

Dziękujemy Urzędowi Statystycznemu i Zus-owi za długoletnią współpracę i możliwość przeprowadzenia kiermaszy w Waszych Urzędach.

 

Dziękujemy Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy za współpracę i organizowanie bezpłatnych szkoleń prozawodowych dla naszych uczestników.

Dziękujemy Dyrektorowi  Szkoły Zawodowej Specjalnej nr 2 ( na terenie której jesteśmy) Pani Dorocie Szymonowicz za wyrozumiałość , życzliwość i współpracę . Wspólnie uczestniczymy w różnych projektach, aby stworzyć jak najlepsze warunki nauki i pracy dla naszych podopiecznych.

Na dzisiejszą imprezę  Szkoła przygotowała dla nas catering , a uczniowie będą nas obsługiwać w roli kelnerów. Dziękujemy.

Natomiast rodzice i opiekunowie naszych uczestników przygotowali pyszne ciasta i inne słodkości. Też zawsze możemy na Was liczyć.

Najmocniejsze podziękowania należą się podopiecznym i  pracownikom WTZ za to ,że jesteśmy razem, że nie poddajemy się i wspólnie osiągamy sukcesy i możemy na siebie liczyć.